Gymnázium Kroměříž

Gymnázium Kroměříž
Masarykovo nám. 496
767 01  Kroměříž


gymkrom@gymkrom.cz 

577 544 813 (kancelář školy)

577 544 810 (ředitel školy)

 

Aktuality - 2008/2009

 

Cena Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského

cena_Heyrovskeho.jpg, 15 kB

Fyzikální chemik Jaroslav Heyrovský (1890–1967) je prvním českým laureátem Nobelovy ceny za chemii, kterou převzal v roce 1959 od švédského krále Gustava Adolfa VI. ve Stockholmu. Získal tak ocenění nejenom za vynález a využití polarografie, ale i za své celoživotní dílo. Při veškeré pracovní vytíženosti si dovedl najít čas pro vědecké a badatelské působení na mládež.
V roce 1993 byl založen Nadační fond Jaroslava Heyrovského. Ze čtyř zakladatelů jsou dva přímí potomci Jaroslava Heyrovského – Mgr. Jitka Černá, roz. Heyrovská a Dr. Michael Heyrovský, CSc. Nadační fond vyhledává nadané středoškolské studenty a podporuje jejich další odborný i osobní růst. Každoročně uděluje nejtalentovanějším studentům všech středních škol naší republiky Cenu Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského. Toto prestižní ocenění v letošním školním roce obdrželo devět studentů a jedním z nich byl Robert Šiška, student Gymnázia Kroměříž. Odborná porota vysoce ohodnotila jeho práci Univerzalita v celulárních programech.
Robert si Cenu Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského převzal na slavnostním vyhlášení přímo v sídle nadačního fondu v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Součástí slavnostního setkání vědců, studentů, jejich vyučujících a rodinných příslušníků byla i prezentace některých vybraných odborných prací. Naše škola Gymnázium Kroměříž při slavnostním setkání navázala spolupráci s Ústavem fyzikální chemie. Díky této spolupráci budou dvě studentky druhého ročníku Beáta Lorencová a Renata Zapletalová pobývat týden ve vědeckých pracovištích a laboratořích Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky. Přání prvního českého laureáta Nobelovy ceny, Jaroslava Heyrovského, rozvíjet předpoklady talentovaných dětí se tak plní dál.

RNDr. Anna Zámečníková

 

 

Mistrovství ČR 2009 v basketbale mladších žáků

basket_mistri_CR_ml_zaci.jpg, 37 kB

Ve dnech 27.–29. 5. 2009 se žáci Gymnázia Kroměříž zúčastnili finálových utkání o titul mistra ČR v basketbale mladších žáků. Turnaj se hrál v Brně v městské hale na Vodově ulici. Účast mezi osmi nejlepšími týmy republiky si hráči vybojovali vítězstvími v okresním, krajském a nakonec i moravském kole soutěže. O postup do finálového turnaje přitom soutěžilo během jarních měsíců celkem 241 družstev z celé republiky.
Žáci kroměřížského gymnázia, kteří jsou zároveň hráči basketbalového oddílu TJ Slávia Kroměříž, porazili ve své skupině ZŠ Hradec Králové 58:8, ZŠ Jindřichův Hradec 55:19 a také Gymnázium tř. Kpt. Jaroše Brno 97:0. Hráči si v semifinále lehce poradili s Gymnáziem Kyjov 55:26, ve finále porazili ZŠ Ostrava-Poruba 43:27 a stalo se mistrem České republiky mladších žáků základních škol.
Úspěch týmu byl podtržen také tím, že nejlepším hráčem turnaje byl pořadateli vyhlášen Martin Procházka a hvězdou turnaje byl jmenován Vojtěch Šibor. Jedním z nejlepších střelců turnaje se stal Jiří Domanský. O vynikající úspěch se zasloužili všichni členové týmu: Domanský Jiří, Kaliňák Michal, Mráz Marcel, Pavlů Jiří, Petrák Robin, Procházka Martin, Šibor Vojtěch a Vybíral Jan.

Exkurze do Petrohradu

Ve dnech 1.–11. 5. 2009 se uskutečnila jazykově-poznávací exkurze do Petrohradu. Cestovali jsme autobusem se společností Radomír Bílý – J. R. Tour. Naším cílem bylo seznámit se nejen s historií pobaltských zemí a prohlédnout si města Rigu, Jurmalu a Vilnius, ale především poznat krásy města na Něvě. V samotném Petrohradu jsme pobývali pět dní. I za tak krátkou dobu jsme stihli navštívit nejznámější památky Benátek Severu, jak je také Petrohrad někdy nazýván, jako například Isaakijevský, Kazaňský a Smolný chrám, památníky N. V. Gogola, A. S. Puškina a samozřejmě také Petra I. Velikého, slavného Měděného jezdce. Nemohla chybět prohlídka Petropavlovské pevnosti, jejího chrámu a vězení, Piskarevského hřbitova obětí blokády města za druhé světové války, křižníku Aurora, nejmodernější válečné lodě své doby, a nakonec se vydařila i projížďka po řece Něvě a jejích kanálech. Někteří se podívali i na to, jak vypadá pravý ruský balet v Michailovském divadle. Za nejvýznamnější ovšem považuji tři návštěvy. První z nich je výlet do Carského Sela do Jekatěrinského paláce se slavnou Jantarovou komnatou, druhý pak do Petrodvorce s jeho krásnými fontánami na břehu Finského zálivu a třetí byla prohlídka Ermitáže, jednoho z největších světových muzeí. Po celou dobu pobytu nám přálo počasí, které přispělo k pořízení bohaté fotodokumentace.

exkurzePetrohrad.jpg, 38 kB

9. května jsme měli možnost zhlédnout oslavy Dne vítězství v Pskově a užít si „kvality“ ruských cest. Celý zájezd se velmi vydařil a myslím, že se pro naši školu stane v budoucnu každoroční tradicí podobně jako pobyty v Anglii, Francii nebo Německu.
Velký dík patří zmíněné cestovní kanceláři a pedagogickému doprovodu.

Jiří Šantora, septima B

 

vystava_mrakodrap.jpg, 20 kB

Gymnázium Kroměříž v mrakodrapu

Ve zlínském Baťově mrakodrapu proběhla výstava výtvarných prací žáků Gymnázia Kroměříž nazvaná Ohlédnutí. Šlo o retrospektivní průřez tvorbou žáků nižších a vyšších ročníků. Výstava byla tématicky různorodá. Vedle prací inspirovaných přírodou, městskými motivy s náměty kroměřížských reálií, zahrnovala i formy abstraktního vyjádření. Tomu odpovídala i pestrá škála použitých výtvarných technik. Od kombinovaných malířských technik přes pastel, kresbu, až po barevný linoryt. Snahou bylo vytvořit takovou instalaci, která přes pestrost a rozmanitost výtvarného vyjádření (v prostředí školy jev zcela přirozený) dokáže působit uceleným dojmem.

Školní obchůdek Gymnázia Kroměříž

V září 2009 oslaví náš malý školní obchůdek 1. výročí svého provozu. V průběhu tohoto roku prošel náš sortiment mnoha změnami, neboť se snažíme studentům nabídnout zboží, které sami žádají. Sortiment našeho obchůdku netvoří pouze čerstvé svačinky a různé dobroty, které mohou být příjemným doplňkem, ale i školní potřeby. Základní sortiment školních potřeb tvoří především sešity různých druhů, tužky a pera, mimo tyto základní potřeby zde studenti mají možnost také zakoupit nůžky, kružítko, pastelky, pravítko, lepidlo a gumu.
Pro naše zákazníky máme každý den přichystané čerstvé pečivo, a to jak sladké koláčky, tak celozrnné rohlíčky. Dále si mohou studenti vybírat ze široké nabídky obloženého pečiva a lahůdkových salátů. Sortiment jsme také rozšířili o nabídku mléčných výrobků a kvalitní kávu pro starší studenty. Mladším studentům můžeme nabídnout čokoládu nebo ovocný čaj. Nabídku chlazených nápojů tvoří především ochucené i přírodní minerální vody, ale i slazené limonády různých příchutí.
Příjemným doplňkem každé svačinky je i nějaká ta cukrovinka, která dodá studentům energii a sílu pro vstřebávání všech školních vědomostí. Studenti mají možnost výběru z velkého množství těchto sladkostí, ať již se jedná o čokoládovou nebo cereální tyčinku. Dále svým zákazníkům nabízíme čerstvé ovoce a v letních měsících nanuky. Rádi uvítáme každý návrh, jak udělat naše zákazníky ještě spokojenější.

Vedoucí obchůdku Pavel Chalupa

Evzen_dejepis.JPG

Netradiční výuka dějepisu

Už jste někdy poslouchali o napoleonských válkách v podání pana učitele v dobové vojenské uniformě? Nebo potěžkali si třeba křesadlovou mušketu? Případně zkusili si z ní opravdu vystřelit?
Tak tohle všechno se může přihodit studentům kroměřížského gymnázia, pokud mají z dějepisu pana učitele Mgr. Evžena Petříka. Vojenské historii se věnuje od nejútlejšího dětství. Jeho záliba v militáriích je maximálně využita nejen při výuce ve škole, ale i ve volném čase, kdy se věnuje skupině historického šermu Biskupští manové z Kroměříže. Parta nadšenců se zaměřuje především na období 17. století, tedy dobu třicetileté války, a jako jedna z prvních u nás se pokusila rekonstruovat podle písemných i hmotných pramenů dragounský pluk – vojenskou jednotku zemské moravské hotovosti z období tureckých válek, jejíž výzbroj je zachována ve sbírce na zámku v Chropyni. ( Okrajově se věnují i období 2. světové války.) Postupně pro činnost této skupiny získává další „dušičky“ z řad našich žáků a ti tak pronikají hlouběji ke kořenům nejen naší regionální historie.
Jeho osobní zaujetí, výtečné znalosti a moderní formy výuky (prezentace, exkurze, apod.) jsou určitě tím správným kořením našeho obyčejného školního života.

Irena Procházková

 

 

Mimořádné ocenění našeho pedagoga

S blížícím se 28. březnem se každoročně pojí ocenění učitelů Zlínského kraje za pedagogickou činnost a významný přínos pro výchovu a vzdělávání mladé generace. Letošní rok bylo nominováno 61 uchazečů a komise ZK vybrala 18 pedagogů.
Mezi šťastnými 18 je i pedagog Gymnázia Kroměříž Adolf Trávníček, vyučující dějepisu, jazyka českého, jazyka ruského a seminářů. Jeho nominaci podpořilo i Muzeum Kroměřížska, Arcibiskupský zámek a Město Kroměříž, neboť právě s těmito institucemi úzce spolupracuje, ať už na autorském projektu „Brána poznání aneb osobnosti kolem nás“, či přímo ve výuce. Prof. Trávníček je vzorným „otcem“ třídy 6. A, uvádějícím učitelem pro začínající pedagogy, předsedou předmětové komise dějepisu, ale i členem mezinárodního realizačního týmu Gymnázia Kroměříž v rámci projektu Comenius – Zvyky a obyčeje. Když chci načerpat nové impulsy pro svoji práci, jdu se podívat do výuky prof. Trávníčka. Je to kolega, který nechce být veden a nečeká až dostane zadání pro svoji práci. Je aktivní, každý krok v hodině je pečlivě promyšlen a má svou logiku, pracuje s velkým nasazením dnes, stejně jako před ŠVP. Metody práce střídá podle obsahu činností, využívá skupinové, problémové, kooperativní i prožitkové učení. Svým vstřícným jednáním přispívá k dobré atmosféře školy. Společně s pí prof. Ludmilou Michalovou tvoří bezvadně sehraný tandem, jejich akce jsou dlouho dopředu obsazeny žáky školy – letos je to kulturně poznávací zájezd do Petrohradu.
Na závěr padla otázka: „Pane profesore, co Vás na učení nejvíce baví a co vás naopak deprimuje? Odpověď: “Baví mě řešení různých situací a problémů mladých lidí i neustálé poznávání nových poznatků a metod práce. Škola se stala jedním z mých koníčků. V poslední době mě deprimují především nejasnosti kolem státní maturity.“ K poděkování p. Trávníčkovi za vynikající práci se připojují všichni zaměstnanci školy. Všem kantorům ke Dni učitelů přeji zvídané žáky, kvalitní finanční ocenění náročné práce a ať jste těmi, na něž se vzpomíná s humorem, láskou i obdivem.

Mgr. Jana Polachová, ředitelka školy

 

 

AJ_okres_kolo.jpg

Soutěž v anglické konverzaci

Dne 17. února proběhlo na Gymnáziu v Holešově okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Naši školu reprezentovaly Nikol Mihaldová (kvarta A – kategorie 2B) a Zuzana Špačková (kvinta A – kategorie 3, vyšší gymnázium.
Obě studentky reprezentovaly školu vynikajícím způsobem. Nikol nezklamala očekávání, vybojovala jednoznačné vítězství ve své kategorii. Zuzana Špačková (přestože je teprve studentkou kvinty) svedla naprosto vyrovnaný souboj se studentem 3. ročníku holešovského gymnázia a obsadila 2. místo. Když uvážíme, že Zuzka byla náhradnicí za vítězku školního kola Hanu Váňovou, můžeme být na výsledky našich studentů v anglické konverzaci právem pyšní.
Obě děvčata postupují do krajského kola soutěže, které se bude konat 4. března ve Vsetíně.

PaedDr. Eva Kočařová

 

Technicko-přírodovědný den

buduje podporu zájmu o technicky zaměřené obory při volbě vysoké školy. Cílem je výrazně posílit zájem a motivaci žáků o technicky orientované vzdělávání, zvýšit tak jejich možnost výběru dalšího studia a rozvíjet jejich podnikatelské znalosti a schopnosti. Do projektu jsou zapojeni žáci všech tříd školy. Žáci maturitních ročníků se pod vedením třídního učitele účastnili besedy se zástupcem Úřadu práce Kroměříž a dále se probírali všemi organizačními záležitostmi maturitní zkoušky a přihlášek na vysokou školu. Žáci ostatních ročníků se přihlásili do jednoho z předmětů - matematika, fyzika, biologie, chemie, zeměpis a tak je škola rozdělena opět do stejného počtu tříd a jsou vytvořeny čtyři skupiny pro předmět. Každou skupinu žáků příslušného předmětu vede učitel a stává se garantem zvolené činnosti. Žáci se v matematice učili základům hře v šachu. Skupinu vedli dva pedagogové a žáci vyšších ročníků, kteří školu reprezentují v šachových soutěžích. Další skupina směřovala hrou od výtvarné výchovy k deskriptivní geometrii a pracovala na budovách města v perspektivě, jiná skupina se pak zaměřila na strojírenství a navštívila strojírenský závod s odborným výkladem projektanta firmy. Jedna ze skupin si vyzkoušela matematické testování, tedy různé typy testů a jejich výpočtů a odpovědí pro různé typy zkoušek. Fyzika rozdělila žáky do skupin, které pracovaly ve hvězdárně, jiná prováděla pokusy a měření z optiky, další ve spolupráci s vysokou školou počítala zajímavé fyzikální příklady pod názvem Fyzika očima mravence. Žáci, kteří si vybrali biologii, navštívili záchrannou stanici, nahlédli do pitevny, prováděli a vyhodnocovali zátěžové testy srdce a navštívili ekologické stavby. V zeměpise se skupiny věnovaly statistickému průzkumu s názvem Znáte naše město nebo tvořily průvodcovský manuál pro německé návštěvníky zámku. Jedna skupina žáků pracovala s počítači a seznámila se s přesnými zásadami psaní textu, které mohou využít při seminární nebo diplomové práci. Organizace projektového dne je náročná, vyžaduje dlouhodobou přípravu, ale nachází příznivé ohlasy u žáků i pedagogů.

Mgr. Ruth Vašíčková

 

Gymnazisté v ulicích

Průzkum v ulicích Kroměříže

Možná jste je během jednoho únorového pondělního dopoledne potkali i vy. Koho? Studenty a studentky Gymnázia Kroměříž při průzkumu, jak lidé znají své město. Dvojice dívek a chlapců se vydaly do ulic s obrázky Arcibiskupského zámku, kostelů a škol. Dotazovali se kolemjdoucích, které objekty na barevných fotografiích poznávají. Že je to snadné? Promiňte, zapomněl jsem vám říci, že na obrázcích byly pouze fotografie oken a dveří zmíněných objektů. Správně tušíte, že se tímto situace pro dotazované poněkud zkomplikovala.
Co naši studenti na základě 1108 odpovědí zjistili? Podle očekávání zaznamenali více správných odpovědí od osob bydlících přímo v Kroměříži než od lidí přespolních. Více správných odpovědí získali od lidí starších. Starší lidé také odpovídali velmi ochotně a často přidali i doplňující komentář. Kostel sv. Mořice rozpoznalo 64,6 % dotázaných. S potěšením se zmiňuji o druhé pozici našeho gymnázia (55,4 %). Pomyslné třetí místo získal Arcibiskupský zámek (45 %) a čtvrté místo kostel sv. Jana Křtitele (44,2 %). Justiční školu poznalo 42 % dotazovaných a překvapivě nejméně lidí rozpoznalo kostel Panny Marie (25,9 %).
Zajímá vás, proč vlastně byli studenti tak zvědaví? V hodinách zeměpisu spolu budeme hovořit o vlivu konkrétních míst na náš život. Zamyslíme se, zda si tato místa uvědomujeme jasně a zřetelně, nebo je „jen“ cítíme; pokusíme se dopátrat, zda jsou důležitá pro kvalitu našich životů. No řekněte, není nejlepším počátečním krokem zjistit, zda naše město vůbec poznáváme?

Mgr. Jiří Pospíšil

 

Studenti kvart zařadili Gymnázium Kroměříž mezi 10 % nejúspěšnějších škol v ČR

Společnost SCIO v listopadu roku 2008 zrealizovala testování z českého jazyka, matematiky a obecných studijních předpokladů (OSP) v devátých třídách základních škol a odpovídajících ročnících víceletých gymnázií. Testování se v celé ČR zúčastnilo 32 313 žáků z 863 škol.
Žáci kvarty při testování Právě v těchto dnech jsou školám rozesílány detailně zpracované výsledky ve formě statistik, tabulek a grafů. Žáci získávají své souhrnné hodnocení v percentilech (číslo, které uvádí kolik procent testovaných žák svým výkonem předstihl) a dále podrobný rozbor tematických částí testů i jednotlivých dovedností. Školy pak navíc porovnání s ostatními v kraji a celostátně. Celkově nejlepších výsledků dosáhli studenti v Praze a Zlínském kraji.
Gymnázium Kroměříž se prosadilo mezi 10 % nejlepších v republice. Pro hodnocení dosažených percentilů je výsledek 70–85 označený jako nadprůměrný, 85–95 vysoce nadprůměrný a 95–100 špičkový. Třídy kvarta A a B (bez výběru se testování účastnili studenti plošně) dosáhly v celkovém průměru percentil 82 v matematice, 89 v českém jazyce a 87 v OSP. Z tabulky nejlepších, tzv. špičkových výkonů vyplývá, že ho z našich 57 testovaných studentů dosáhlo alespoň v jednom testu 23 studentů, dvě studentky ve všech třech testech. S percentilem 100 (tedy nejvyšším možným) 9 studentů, jedna studentka s tímto brilantním výsledkem dokonce ve všech třech testech.
Přesto, že se naši studenti často velmi dobře umisťují v různých soutěžích v mnoha oborech a všech úrovní, mají učitelé obecně spíše méně příležitostí získat objektivní posouzení své práce. Tím více si ceníme oficiálního závěru hodnocení Gymnázia Kroměříž vyjádřeného v souhrnné zprávě společnosti SCIO: „Porovnáním výsledků testů jsme zjistili, že ve Vaší škole učitelé zřejmě velmi dobře zacházejí se studijním potenciálem žáků a mnozí žáci pracují nad své možnosti.“

Mgr. Milena Levíčková

 

 

druzstvo_AJ.jpg

Ples 2009 – fotogalerie

Úspěch ve finálovém kole soutěže
„Topic of the Day: Europe“

Ve čtvrtek 15. ledna 2009 se konalo finálové kolo soutěže „Topic of the Day: Europe“ ve Zlíně. Celá soutěž se odehrávala v anglickém jazyce před mezinárodní komisí. Vtipnou formou a osobitým pojetím zaujala komisi skupina studentek z naší školy z oktávy A – Zuzana Jedličková, Šárka HauschwitzováRadka Nováková. Ve velké konkurenci deseti družstev získaly 2. místo.

Mgr. Hana Horáčková

 

Předvánoční zpívání na schodech

schody_1.jpg schody_2.jpg schody_3.jpg

Pohledy očima studentů

Zamyšlení nad některými tématy ze života kolem nás... >> (více)

iclal_simsek.jpg, 22 kB

Zahraniční studentka

V rámci mezinárodního výměnného pobytu studuje na naší škole dívka z Turecka. Šestnáctiletá drobná Iclal Simsek (čtěte Ičlal Šimšek) se vydala do České republiky, aby se zdokonalila v jazycích a poznala jinou kulturu. Jejím snem je studovat mezinárodní vztahy na vysoké škole doma v Turecku. Zatím se ve své třídě sextě B adaptuje velmi dobře. Chodí do tanečních, zpívá ve sboru, často vypráví o své zemi na besedách a když se jí zeptáte, jak jí chutná česká kuchyně, říká, že jídla jsou vynikající až na česnekovou polévku. Obdivuje historii a krásu českých měst. My Iclal přejeme spoustu nových zážitků, přátelství a řadu pěkných vzpomínek.

Mgr. Hana Horáčková a studenti sexty B

 

E-Twinning na Gymnáziu Kroměříž

Začíná být tradicí, že na Gymnáziu Kroměříž se do různých akcí školy zapojují už i žáci primy a sekundy. Účastní se rozličných sportovních soutěží, olympiád a v letošním roce opět mají žáci sekundy možnost práce na mezinárodním projektu realizovaném v internetovém prostředí – e-Twinning. Je to možnost, jak pomocí moderních informačních technologií spolu mohou dvě školy či třídy z různých států Evropské unie pracovat, tvořit, soutěžit a jinak komunikovat. Práce na těchto projektech je řízena školenými pedagogy a je možné ji začlenit do výuky cizích jazyků i dalších předmětů. Sekundáni kroměřížského gymnázia v těchto dnech spolupracují se svými protějšky z polského města Krasnik na eTwinningovém projektu „Otázky o nás“. Při živé internetové komunikaci, která je naší nejmladší generaci velmi blízká, se žáci naučí používat angličtinu, komunikační jazyk tohoto projektu. Také se zábavnou formou budou dovídat mnohé o zemi, kultuře a životě svých nových přátel. Mimo tyto „školní“ schopnosti a znalosti se zde také studenti naučí důležitým kompetencím pro život, jako je týmová práce, kultivované vystupování při prezentaci výsledků svého snažení či práce s informačními technologiemi a internetem.

Mgr. Lubomír Dohnal, koordinátor projektu

 

Soutěž Bible a my

Kniha knih – Písmo svaté – Bible je základním spisem judaismu a křesťanství, souborem kanonizovaných knih, považovaných za inspirované Bohem, ve kterém se odráží lidské svědectví o Božím slově. Bibli považujeme za studnici moudrosti a kolébku lidské morálky. Je nutné se k ní vracet a vzbuzovat o ni zájem u naší mládeže, proto se již tradičně žáci Gymnázia Kroměříž účastní soutěže nazvané Bible a my.
Nejinak tomu je i v letošním školním roce, kdy jsme měli soutěžící ve všech odpovídajících věkových kategoriích. Jejich vítězové postoupili do okresního kola, které se uskutečnilo 25. 11. 2008. Ve IV. kategorii získal první místo žák sexty B Gymnázia Kroměříž Václav Dvorský a druhé místo ve II. kategorii žák sekundy B z téže školy Jakub Kvapilík.
Srdečně oběma gratulujeme, přejeme úspěchy ve vyšší soutěži a děkujeme za příkladnou reprezentaci gymnázia.

stromy2.jpg, 44 kB

Podzimní výsadba stromů s odborným výkladem

Organizace ochránců přírody Planorbis Kroměříž naplánovala na pondělí 10. 11. 2008 pro kroměřížské školy společně s pracovníky Města Kroměříž podzimní výsadbu stromů na Obvodové ulici v Kroměříži.
Zúčastnila se také třída z našeho nižšího gymnázia tercie B. Po demonstrační ukázce výsadby se studenti pustili do práce a výsledkem bylo nejen vysazení sedmi stromů, ale i zjištění, že taková výsadba není nic jednoduchého – a o to šlo organizátorům především. Tímto děkujeme Martinu Posoldovi za odborný výklad a zajištění celé akce. Doufáme, že obdobných aktivit budeme moci společně zorganizovat více.

Mgr. Hana Navrátilová

 

Gymnázium Kroměříž vítězně ve Sportcentru Paráda

Dne 11. 11. 2008 uspořádalo Sportcentrum Paráda sportovní klání středních škol okresu Kroměříž. Soutěžilo se ve všech indoorových disciplínách, které centrum nabízí, jako například badminton, squash, stolní tenis, spinning, posilování, bowling, golf. Některé disciplíny probíhaly turnajově, jiné úkolově. Cílem bylo samozřejmě získat co nejvíce bodů. To se povedlo týmu studentů Gymnázia Kroměříž ve složení Dalibor Kunc, Michal Koláček, Lukáš Špunar, Jan Pospíšil. O tuto velmi příjemnou akci se zasloužil i Miroslav Slavík, rovněž student gymnázia, který byl spoluorganizátorem sportovního dne. Cenou za vynaloženou námahu jim byla poukázka v hodnoté 3000 Kč na libovolné aktivity Sportcentra pro studenty gymnázia.

Šachové klání

Na den 6. listopadu 2008 se těšili všichni zájemci, fandové a šachisté – studenti nižšího gymnázia, kdy opět spolu změří své síly v šachové hře. Škola ve spolupráci se studenty vyššího gymnázia uspořádala tento tradiční turnaj o přeborníka v kategorii mladších. Počítačový program vybral a určil soupeřící dvojice pro zahajovací kolo. Celkem proběhlo 12 kol urputných soubojů na šachovnici. Nejvíce bodů i vítězných partií získal Jan Ryšavý ze třídy tercie B. Pořadí na dalších místech zásluhou velmi malých bodových rozdílů ukázalo, že síly všech zúčastněných byly velmi vyrovnané a úroveň partií byla vysoká. Nejlepší získali kromě diplomů i věcné ceny, které věnovalo SRPG.

Mgr. Jan Cimra

 

Spolupráce s Gymnáziem v Liptovském Mikuláši

V roce 1918 vznikla Československá republika. Ve společném státě žili spolu Češi a Slováci, kteří na základě příbuznosti jazyků jsou si velmi blízcí. Nejenom tato skutečnost přispěla k tomu, že naše škola navázala družbu s gymnáziem Liptovský Mikuláš. Přesný letopočet tohoto vztahu si přesně nepamatují ani ti nejstarší zakladatelé, ale je jisté, že spolupráce trvá téměř půl století. Pamětníci si určitě vzpomenou na cestu z Kroměříže do Liptovského Mikuláše, kterou absolvovali pod vedením prof. Obadala na kolech v roce 1962, což je v dnešním provozu neuskutečnitelné. Přestože došlo k rozdělení republiky, družba pokračuje, jenom studenti a pedagogové zvolili příjemnější způsob dopravy.
Družební setkání probíhají ve dvou rovinách. Velká pozornost je věnována sportovnímu zápolení. Studenti soutěžili v odbíjené, košíkové, ale hlavně v atletice. Naše škola pořádá každoročně Sedláčkův memoriál, kterého se zúčastňují kromě družstev z Liptovského Mikuláše i ostatní střední školy našeho okresu. Svoji sportovní formu si naši studenti prověřují na atletických závodech v Liptovském Mikuláši v měsíci říjnu při závodech „O pohár ředitele gymnázia Liptovský Mikuláš“. V úspěšnosti se obě gymnázia střídají, ale v obou závodech se vždy umísťují na předních místech. Že se jedná o družbu dlouholetou, dokazuje osoba p. prof. Choma z gymnázia Liptovský Mikuláš, který před několika lety se aktivně zúčastnil závodů v družstvu studentů a nyní doprovází své studenty jako pedagog.
Ale nejen sport a setkání studentů tvoří náplň naší družby. V pravidelných intervalech se setkávají také pedagogické sbory obou škol. V rámci těchto setkání si pedagogové předávají zkušenosti, které jim pak pomáhají v jejich práci ve vyučovacím procesu. Letošní setkání proběhlo v krásném prostředí Žiarské doliny. Vraceli jsme se spokojeni a už dnes plánujeme, jakým způsobem oplatíme pohostinnost našim slovenským kolegům.

Mgr. Stanislav Chládek

 

Basketbalové turnaje chlapců a dívek středních škol

V pondělí 3.11.2008 uspořádalo Gymnázium Kroměříž již 16. ročník basketbalového turnaje chlapců středních škol. Čas hry byl upraven na 2×10 minut hrubého času. Ve všech týmech hráli prim registrovaní hráči, které úspěšně doplnili pohybově nadaní spolužáci.
Hráčsky nejvyrovnanějším se nakonec ukázal tým COPT Kroměříž, který porazil všechny své soupeře a v turnaji zvítězil. Vítězství kvalifikovalo tento tým do krajského finále, které bude v pondělí 1.12.2008 opět pořádat Gymnázium Kroměříž.
Následující den (4.11.2008), uspořádalo Gymnázium Kroměříž okresní basketbalový turnaj i pro dívky. Tři družstva se navzájem utkala ve vyrovnaných zápasech. Vítězem bez porážky se stalo družstvo pořádajícího gymnázia, 2. místo získala děvčata ze SPgŠ Kroměříž a třetí byly gymnazistky z Holešova. Vítězný tým se zúčastní krajského finále (úterý 2.12.2008), které opět uspořádá Gymnázium Kroměříž.

Mgr. Jiří Pospíšil

 

basket.jpg

Jablko roku 2008

jablko_roku_2008m.jpg, 8 kB

Populární soutěž nejkrásnější jablko roku absolvovala na Gymnáziu Kroměříž již 5. ročník. Tradičně se do ní zapojila řada žáků i pedagogů, kteří od počátku měsíce října mohli vystavit v prostorách školy své nejkrásnější jablko na obdiv široké veřejnosti. Soutěž tradičně vrcholí 21. října, tedy v Mezinárodní den původních odrůd jablek.
Po celoškolním napínavém hlasování zvítězil již podruhé v této soutěži Milan Provazník z kvinty A. Všichni vítězové byli opět bohatě odměněni a tři nejkrásnější jablka svědčí o tom, že krása jablek může mít mnoho podob. Žáci si mohou při této příležitosti zasoutěžit a pobavit se, a zároveň si uvědomí význam a užitečnost pěstování tohoto ovoce, které by mělo být samozřejmostí v životosprávě každého člověka.

Mgr. Václav Horák, koordinátor soutěže

 

Beánie prvních ročníků

Na konci září se na Gymnáziu Kroměříž uskutečnily beánie. Co přesně tento pojem skrývá? Slovník cizích slov nám poskytuje následující vysvětlení – ve středověku se jednalo o slavnostní přijímání studentu (beánů) a v současnosti se na některých fakultách pořádá slavnost se zábavou a tancem, na které starší studenti vítají studenty nově přijaté. Beánie se na Gymnáziu Kroměříž konají již druhým rokem, jsou určeny pro studenty prim a prvního ročníku. Záštitu nad jejich realizací drží Mgr. Kateřina Večeřová a Mgr. Milena Levíčková. V letošním školním roce přichystali beánii pro primy studenti septimy B. Přichystaný program měl zábavný charakter, byl plný nejrůznějších soutěží a došlo i na vědomostní kviz, který se týkal našeho gymnázia. Beánie prvního ročníku se nesla v oficiálnějším duchu. Na jejím zorganizování se podíleli studenti druhého ročníku.

beanie2008.jpg

Nové tváře gymnázia představila přítomným jejich třídní Mgr. Anna Zámečníková. Účastníci obou beánií byli na závěr pasováni na studenty Gymnázia Kroměříž a poté si vyslechli studentskou hymnu Gaudeamus igitur. Na závěr lze konstatovat, že vše proběhlo bez nejmenších problémů a aktéři si odnesli nezapomenutelný zážitek. Všem organizátorům tímto děkujeme za vloženou energii. Budoucí studenti se tedy mohou těšit na „svou beánii“ na Gymnáziu Kroměříž.

Mgr. Martina Procházková

 

Mezinárodní návštěva na Gymnáziu Kroměříž

Tradice, zvyky, obyčeje, svátky, oslavy, kultura, přátelství a vztahy. Ptáte se, co tato slova spojuje? Jedná se o základní náplň společenského mezinárodního projektu: Jiné země – jiné obyčeje, který je financován v rámci programu Comenius Evropskou unií. Již druhý rok na něm pracují vybrané střední školy z Německa, Lotyšska a ČR. Po předchozích návštěvách u nás, v Bottropu a Daugavpils znovu zavítali ve dnech 16.–19. října 2008 naši hosté na Gymnázium Kroměříž.
Přípravě jejich pobytu věnovali vyučující i žáci velkou pozornost. Každá země totiž chce připravit co nejzajímavější program, který vyplní chvíli volna po náročné práci. Část výstupů celého projektu se nám již podařilo zrealizovat. Zavedli jsme na školách tradici Dne Evropy, vzájemné videokonference, poznávání nových přátel a ve finále je i vydání školního trojjazyčného kalendáře s tematikou státních, církevních a rodinných svátků i školních tradic. Tento kalendář bude možné již brzy zakoupit na Gymnáziu Kroměříž.
V rámci podzimního pobytu u nás jsme hostům ukázali krásná zákoutí a zahrady Kroměříže. Kladně hodnotili i odbornou exkurzi do firmy Jelínek ve Vizovicích a návštěvu krajského města Zlína. Velký dík patří všem, kteří nám pomáhali pobyt přátel zabezpečit. Máme radost, že mladí lidé dokáží spolu komunikovat a znalost cizích jazyků pomáhá bourat jakékoliv bariéry.
Jsme přesvědčeni, že tyto mezinárodní kontakty rozhodně patří k tradici nových forem výuky němčiny a ruštiny na naší škole. Naplňujeme tak i spoustu průřezových témat z připravovaného školního vzdělávacího programu pro vyšší gymnázium.

Za realizační tým Gymnázia Kroměříž Mgr. A. Trávníček a Mgr. Z. Fuksová

 

Pozvánka na Dny otevřených dvěří gymnázia

které se budou konat ve čtvrtky 27. 11. 2008 a 15. 1. 2009 od 14 do 18 hodin

Účast na Běhu naděje

beh-nadeje.png, 23 kB

Dne 17. 9. 2008 se zúčastnili žáci Gymnázia Kroměříž, třída Sekunda B, včetně vyučujících, Mgr. Pergla a Vašíčka, Běhu naděje.
Běh naděje je svým rozsahem a organizací zcela mimořádná celorepubliková humanitární nezávodní akce spojená s veřejnou sbírkou na podporu výzkumu rakoviny, jejíž výtěžek je v plné výši určen českým a moravským výzkumným onkologickým pracovištím; o jeho rozdělení se stará odborná komise jmenovaná ČOS ČLS JEP.
Běh naděje má velký význam i v oblasti osvěty v péči o zdraví a zdravý životní styl s cílem předcházet civilizačním chorobám pravidelným pohybem a cílenou péčí o své zdraví, včetně využívání pravidelných preventivních prohlídek u lékaře. Organizátorem akce byla Tělocvičná jednota SOKOL Kroměříž.

Novinky ve školním roce 2008–2009

Nadace. Z nadačního fondu bylo ke dni 1. 9. 2008 pořízeno:

  • relaxační koutek
  • vybavení studentského dvorku
  • nábytek u školního bufetu
  • WIFI antény
  • CD přehrávač pro sluchově postiženého studenta

Další novinky školy:

  • Relaxační kout ve 3. patře
  • Posezení u školního bufetu
  • Nový kabinet IVT
  • Nově vymalovaná tělocvična a nalakovaná podlaha
  • Rekonstrukce sociálního zařízení pro ženy (2. a 3. patro)
  • Nová místnost pro žákovskou knihovnu (vedle kabinetu jazyka českého)
  • vybavení 8 odborných učeben a 5 tříd setem TV, PC, dataprojektor
chodba_01m.jpg chodba_02m.jpg chodba_05m.jpg chodba_03m.jpg chodba_04m.jpg

Gymnázium Kroměříž na startu do školního roku 2008–2009

K 1. září 2008 naše gymnázium přivítá téměř 600 žáků. V osmiletém studiu se budeme řídit již druhým rokem pedagogy vypracovaným školním vzdělávacím programem. Již dávno vyučujícím nestačí tabule a křída. Škola má připravených osm odborných učeben a dalších pět tříd vybavených audiovizuální technikou. Pedagogové ve výuce používají nejen klasické přednášky, ale i skupinové či problémové vyučování, diskusi, sokratovský a heuristický rozhovor, experimentují, učí žáky komunikaci.
Výuku zpestřují projektové dny. První, který nás čeká bude 26. 9. a to Evropský den jazyků. Žáky 3.ročníku čeká ještě v září výběrový sportovně-turistický pobyt v Chorvatsku.
Škola pokračuje ve spolupráci s UP Olomouc, Katedrou aplikovaných pohybových aktivit FTK – centrem APA v oblasti „Podpora integrace dětí s tělesným postižením ve školní tělesné výchově“.
V nastávajícím školním roce se podařilo škole získat německou lektorku Moniku Amend. Jsme totiž jedna z 16 škol v ČR, kde bude žákům umožněno složit Německý jazykový diplom. Pro veřejnost škola připravuje kurzy konverzace v německém jazyce s touto lektorkou. Máte-li zájem, ozvěte se na telefonním čísle 573 339 330.
V tomto školním roce je pro žáky je připraven nový relaxační kout, školní bufet s novým posezením a využití dvorku. Přijďte se podívat, rádi Vás provedeme naší alma mater. Těšíme se na vás.

Jana Polachová

Organizace školního roku 2008–2009

  • Zahájení vyučování: pondělí, 1. 9. 2008 v 7.55 hodin
  • Podzimní prázdniny 27. a 29. 10. 2008 (28. 10. 2008 státní svátek)
  • Vánoční prázdniny od 22. 12. 2008 do 2. 1. 2009, nástup do školy 5. 1. 2009
  • Pololetní prázdniny 30. 1. 2009
  • Jarní prázdniny v okrese Kroměříž 9.–15. 3. 2009
  • Velikonoční prázdniny 9. a 10. 4. 2009
  • Vyučování ve druhém pololetí končí 30. 6. 2009
  • Hlavní prázdniny: 1. 7.–31. 8. 2009, zahájení výuky: úterý, 1. 9. 2009

 
 
 

KONTAKTY

Kontaktní údajeGymnázium Kroměříž
Masarykovo nám. 496
767 01 Kroměříž

Telefony577 544 813 (kancelář školy)
577 544 810 (ředitel školy)

REDIZO60001494170843309      |

Gymnázium Kroměříž,  Masarykovo nám. 496, 767 01 Kroměříž   -   Grafika / aplikace a www :   ALMEO s.r.o. - internet & software