Evropský den jazyků na Gymnáziu Kroměříž v novém

První měsíc školního roku 2011/2012 se pomalu blíží ke konci. S měsícem září vždy přichází v naší škole i projektový den zaměřený na cizí jazyk. Letos se do akce zapojila celá řada učitelů, neboť změn doznal nejen samotný obsah, ale i vlastní metodické postupy. Bylo dohodnuto, že jednotlivé ročníky se zaměří na určitý jazyk, a to v pořadí francouzština, ruština, němčina a angličtina. Žáci byli v rámci ročníku rozděleni do čtyř skupin a pod vedením pedagogů poznávali oblast literárního a filmového umění, hudbu, zeměpisné zajímavostí a historii různých zemí světa.
23. září ráno vše propuklo. Máte-li zájem, jste k nám zváni. Vítá Vás Francie a francouzsky mluvící země. Kdo z nás by někdy neslyšel. „sladká Francie“ či „savoir viore“? Ale co si pod tím představit? Na tyto a další otázky hledali žáci se svými učiteli odpovědi. A tak poznali každodenní život a zvyky Francouzů, zabloudili do největších muzeí za známými malíři, s významnými osobnostmi prošli historií a závěrečný výlet za krásami země nadchl jistě každého, a tak společné „ A bientôt“ bylo jistě upřímné.
A nyní se vydáváme s 2. ročníkem směrem na východ. Ano, jedeme do Ruska. První skupina žáků se tam vypravila společně s Mgr. Křížem, který okomentoval prezentaci z cesty Pobaltím do Benátek severu, tedy do Petrohradu. Druhá skupina poznávala ruské divadlo a film minulého století pod odborným vedením Mgr. Tučka, kterému sekundovala se svými ukázkami z ruské literatury Mgr. Procházková. Nádherné tóny zněly z hudebny. Zde PaedDr. Kočařová přibližovala žákům třetí skupiny poklady ruské hudby se zaměřením na perly z oblasti baletu. Poslední skupinu tohoto ročníku tvořili žáci, kteří ruský jazyk na gymnáziu studují. Středem jejich pozornosti se stalo město Čeljabinsk. Společně s Mgr. Trávníčkem nejdříve našli důležité informace a fotografie tohoto uralského města a vytvořili zajímavé panely. Jakub Merc si pro své spolužáky připravil komentář k historické skutečnosti, která souvisí s československými legiemi v době 1. světové války a je známá pod názvem Čeljabinský incident. V 10,00 hod. místního času (Čeljabinsk – 14.00 hod) se otevřel „telemost“ Kroměříž-Čeljabinsk a začalo vzájemné představování se žáků a také docentky Věry Borisovny Popovové, vedoucí katedry slovanských jazyků na místní univerzitě. Vzájemné povídání bylo velmi zajímavé a přátelské. Předmětová komise ruského jazyka stanovené cíle pro dnešní den rozhodně naplnila.
Nikoliv krok zpět, nýbrž opět západním směrem. Herrzlich willkommen in den deutschsprachigen Ländern. V ochutnávce nabízíme: doušek z historie, umění, kultury i řeči. Vnímáno všemi smyly krátké představení a malý zážitek.
K další návštěvě Vás zve početná skupina vyučujících angličtiny. Z horních pater je slyšet dusot koní a křik válečníků, mluví starou angličtinou a jazykem Normanů – to profesorka Milena Levíčková seznamuje studenty s bitvou u Hastings. Hned vedle jazykové učebny další skupina poznává taje nových slovníků, které přijela představit paní Hojgrová, zástupkyně Oxford Univerzity Press z Olomouce. Další žáci si zopakovali, co vědí o svém rodném městě Kroměříži a dověděli se i něco nového díky workshopu s kolegy Horáčkovou, Molíkem a Večeřovou.