Evropská konference eTwinning, Řím, 27.-29.11.2014
19.12.2014 | Mgr. Lubomír Dohnal
Po zisku národního a evropského certifikátu kvality a národní ceny za projekt „Walk of Fame“ (viz zprávy na webu školy) jsem jako vedoucí projektu na naší škole dostal pozvání zúčastnit se vzdělávací akce výroční konference eTwinning v italském hlavním městě. A takové pozvání se neodmítá.
Po pohodlném přeletu z pražské Ruzyně jsme se ve čtvrtek krátce po poledni objevili v majestátním konferenčním hotelu Marriot Park Roma, kde se vše odehrávalo, a ihned po ubytování jsme se zúčastnili zahajovací části programu, jehož zlatým hřebem bylo vystoupení Lorda Davida Puttnama. Tento producent oscarových filmů, který se ovšem věnuje také školství a vzdělání (je mimo jiné předsedou vzdělávací organizace Atticus a bývalým předsedou britského UNICEF) ve svém příspěvku představil myšlenky „houževnatého vzdělávání“ („Resilient Education“) poukazující na nutnost zvýšeného zápalu a motivace učitelů v nových podmínkách digitalizovaného moderního světa. Po zahájení přišel čas zábavy, kdy se všichni participanti v kreativní hře nazvané „Game of Romes“ proměnili v internacionální skupiny eTwinningových gladiátorů a soutěžili v tvořivých disciplínách jako tvorba gladiátorských masek, log svých týmů či taneční choreografií. Úvodní zasedání i tato hra byla přenášena na digitální média a sociální sítě online (přenos na YouTube, twitter, blog). Celou dobu měl tedy každý dokonalý přehled o veškerém dění v kterýkoli okamžik, stačilo pouze zkontrolovat svůj notebook či tablet. Již v této fázi konference mi bylo jasné, že i neformální body programu dokonale plní její účel. Každý účastník byl neustále v kontaktu s mnoha eTwinningovými kolegy z různých zemí a navazování nových partnerství, získávání inspirace se vlastně takto nenuceně dělo po celou dobu pobytu. A aby toho nebylo málo, na čtvrteční večer všechny ještě čekal noční výlet za římskými památkami – další příležitost pro komunikaci mezi eTwinnery a hlavně skvělý zážitek a dobrá nálada.
V pátek a v sobotu dopoledne se pak odehrávala hlavní profesní část celé akce – workshopy na různá praktická eTwinningová témata. Z celkového počtu šedesáti workshopů bylo opravdu obtížné zvolit své čtyři. Nakonec jsem se rozhodl pro dílny zaměřené na sdílení zkušeností z praxe, příklady originálních a nápaditých nástrojů a zajímavých námětů na nové projekty, taktéž příklady propojení rodiny s eTwinningovým projektem. Takto nabyté zkušenosti bude šance v brzké době také zrealizovat!
Velmi pěkný okamžik římského pobytu pro mě nastal při osobním setkání s aktérkou našeho oceněného projektu „Walk of Fame“, paní Malgorzatou Tomczak-Walkusz. S ní jsem měl možnost zhodnotit naši loňskou spolupráci v neformálním rozhovoru a dokonce jsme začali podnikat první kroky, které snad povedou k projektu novému.
Práce na projektech eTwinning naší škole tento rok přinesla mnoho krásných úspěchů a ocenění. Konference v Římě mi pak poskytla možnost porovnání nejen našich projektových aktivit, ale i jiných aspektů vzdělávacího procesu v zemích EU. Hlavně pak přesně v souladu se slovy Lorda Puttnama přispěla k tomu, co každý její účastník potřebuje nejvíce. Tím je podpora vzdělávacího úsilí vyučujících – jejich motivace, zápalu a houževnatosti.
Důležité odkazy:
http://conference2014.etwinning.net/
http://www.cvent.com/events/etwinning-annual-conference-rome-2014/custom-19-1850f8e4af4b409e94182a286d58427e.aspx