Exkurze za historií II. světové války na Ostravsko
Nejen proto, že si letos připomínáme 70 let od ukončení druhé světové války, ale protože je potřeba si neustále připomínat historické okamžiky našich dějin, vypravili se studenti třetího ročníku společně s historickým seminářem pana profesora Petříka po stopách československého pohraničního opevnění z let 1936-1938 a osvobození 1945 na Ostravsku. Kromě vlastních znalostí se tak úspěšně rozvíjí i spolupráce s Československou obcí legionářskou, která uskutečnění exkurze finančně podpořila.
Sice za podmračeného a lezavě studeného rána, ale naštěstí bez deště, začala naše cesta. Cílem byl nejprve areál Darkovičky, kde jsou k vidění objekty těžkého opevnění (pěchotní sruby MO-18 Obora, MO-19 Alej a tvrzový pěchotní srub MO-20 Orel) a rekonstrukce protipěchotních a protitankových překážek. Vzhledem k počtu 40 účastníků, byť rozdělených na dvě samostatné skupiny, si bylo možné udělat velmi jasnou představu o stísněných podmínkách, které v objektech opevnění vládly. Na druhou stranu však nemohla nepadnout otázka, zda jsme se měli v roce 1938 bránit či nikoliv.
Druhou zastávkou našeho putování byl Národní památník II. světové války v Hrabyni. Tento betonový kolos postavený v druhé polovině 70. let 20. století jako památník Ostravské operace prošel v nedávné době rekonstrukcí. Skrývá v sobě zajímavou expozici mapující historii druhé světové války od záboru československého pohraničí až po osvobození Československa spojeneckými armádami.