Evropský den jazyků na Gymnáziu Kroměříž

Evropský den jazyků na Gymnáziu Kroměříž
Úcta k jiným jazykům a kulturám patří k tomu základnímu, co dnešní Evropa považuje za součást cesty k vzájemnému pochopení a přibližování. Posláním Evropského dne jazyků, který se slaví 26. září od roku 2001, je zvýšit povědomí o jazykové barevnosti a nesmírném bohatství, které jazyky předávají, o které je krásné se dělit a inspirovat se jím.
Kroměřížské gymnázium tradičně výuce cizích jazyků věnuje velkou pozornost. Zařadilo tento významný den v podobě pestrého jazykového bloku do svého školního vzdělávacího programu ve formě Projektového dne.
Ve škole se vyučuje jazyk anglický, německý, francouzský a ruský ve velkých hodinových dotacích, přesto učitelé stále přicházejí s novými nápady, jak během projektového dne otevřít svým žákům oči dokořán. Nabízí jim zajímavé pohledy, aktivity, informace, výlety za poznáním.
Angličtináři pořádají setkání s těmi žáky, kteří měli příležitost studovat v zahraničí, učí studenty provádět cizince městem a historickými objekty Kroměříže, jiní mají tento den anglickou hudební výchovu. Neobvyklá je i lekce malého vaření, samozřejmě s pokyny a recepty v angličtině. Také se už pokusili sepsat a nahrát anglický dabing k filmu o Kroměříži, o umělecký překlad anglické beletrie do mateřštiny, dokonce i sbírali a zaznamenávali atypické akcenty různých rodilých mluvčích. Letos poprvé měli na programu informace o možnostech studia v zahraničí, nejen v prázdninových kurzech, ale i na běžné střední škole.
Německý jazyk si stále volí jako svůj druhý cizí jazyk mnoho mladých lidí i proto, že mají možnost během studia složit mezinárodní zkoušku DSD. Mají velkou příležitost zdokonalit se v němčině při setkáních se studenty družební školy v Bad Urachu a podělit se pak během Evropského dne jazyků o zážitky s ostatními spolužáky. Sledují filmy, diskutují o nich. Pořádají debatní soutěž pod vedením německé lektorky. Vytvořili ve spolupráci s žáky ruského jazyka německo – ruské zpracování interiéru budovy školy.
Francouzský jazyk byl vždy velmi přitažlivým jazykem, klíčem k úžasnému kulturnímu světu a poznání. Francouzštináři třeba pátrali po památkách Unesco ve Francii, vraceli se v reportáži k exkurzi do Provance a do Paříže, zajímají se o francouzskou kulturu na našem území a uspořádali dějepisný výlet do Slavkova u Brna a na Mohylu míru.
Ruština se opět stává dalším žádaným cizím jazykem. A její výuka nabízí lákavé možnosti, jak žáky zaujmout. V projektovém programu pracovali například na ruských frazeologismech, kreslili je a hledali odpovídající české ekvivalenty. Tvořili filmového průvodce školou a opatřili jej ruskými titulky. Zabývali se také významnými místy v rusky mluvících destinacích. Zhotovovali panely s dokumenty z cesty do koncentračního tábora v Terezíně a nachystali velkou prezentaci pro ostatní žáky. Zajímavý byl i film, který byl pořízen během putování Pobaltím do Petrohradu. Velmi nás těší i kladný ohlas letošní spolupráce s Arcibiskupským gymnáziem Kroměříž.
Výčet všech aktivit ani není úplný, přesto je pestrou nabídkou poznání. Přejeme si, aby naši studenti nejen plynule a správně cizí jazyky používali, aby se staly jejich základní výbavou pro budoucí profese, ale aby především uměli vnímat i jiné světy, než je ten jejich.
Mgr. Milena Levíčková